Evropský den jazyků
Na oficiálních stránkách se dovíte, že Evropský den jazyků (EDJ) je den podpory jazykového vzdělávání v Evropě. Slaví se každoročně 26. září již od roku 2001, a to z iniciativy Rady Evropy. Jeho organizaci má na starosti Evropské centrum pro moderní jazyky, které sídlí ve Štýrském Hradci.
Za hlavní cíle byly určeny následující tři:
V rámci jubilejního dvacátého ročníku připravil organizátor řadu her, aktivit (např. nahrávky, podle nichž posluchač odhaduje, o který cizí jazyk se jedná) a rozšířené vydání příručky představující zábavnou formou vybrané evropské jazyky i aktualizovanou aplikaci jazykových výzev, která taktéž poutavě umožňuje procvičení jazykových znalostí.
Zároveň byla vyhlášena Velká soutěž v pečení (již ukončena) a již tradiční Soutěž o trička, která spočívá v zaslání vlastního návrhu/obrázku/grafiky trička prostřednictvím formuláře do Evropského centra pro moderní jazyky. Vítězný návrh bude vytištěn na oficiální trička následujícího ročníku.
Recepty i s možností překladu a řadu dalších tipů a aktivit najdete na stránce https://edl.ecml.at/. Ke stažení tam je mimo jiné Plakát "20 věcí, které možná nevíte o světě jazyků" nebo se můžete zapojit do vytváření Velké mnohojazyčné knihy vtipů.
Do minulého ročníku se zapojil rekordní počet českých škol a vzdělávacích institucí, které tímto podpořily rozvoj jazykového vzdělávání v Evropě.
Hana Armstark z 1. ZŠ Jirkov představila aktivity na Evropský den jazyků a sdílela pracovní listy
Podpořit tento svátek a udělat výuku zase o trochu zajímavější má v plánu i řada učitelů na Chomutovsku. Své plány přišli sdílet na pracovní skupinu cizích jazyků zástupci základních škol Březenecká, Akademika Heyrovského a Kadaňská v Chomutově a 2. ZŠ Jirkov. Prostor, záštitu a hlavní část programu zajistila paní učitelka Hana Armstark z 1. ZŠ Jirkov.
Její aktivity spočívají v interaktivní prezentaci země napříč tématy, založené na kvízové bázi. Pracuje se s pracovními listy a obrázkovými kartičkami. Dalšími učiteli byl představen model „global village“, 10 jazyků, kterými se nejvíc mluví v Evropě a budou představeny krátkými vstupy žáků v rámci jedné hodiny, na kterou naváží aktivity v jednotlivých třídách. Plošný zásah umožňuje pouštění ukázek jazyků do školního rozhlasu a navazující soutěž tříd, která uhádne nejvíce z nich. Oblibu mají také graficky zpracovaná přísloví v různých jazycích umístěná následně na školní nástěnky.
Další plány učitelů cizích jazyků
Diskuse se následně stočila na aktualizaci cílů a kroků v Místním akčním plánu, jehož smyslem je průběžně zvyšovat kvalitu ve vzdělávání. Probírány byly výměnné programy, další zapojení rodilých mluvčích, organizace anglického divadla nebo využití programu Erasmus+ umožňující financování přeshraniční spolupráce.
Tématem byly také metody rozmluvení žáků, které se lépe daří při procházce žáků po městě a popisování jejich každodenních aktivit v něm. V případě nepřízně počasí je možné využít různých deskových her, nebo krabice věcí o sobě. Každý žák přinese věc, ostatní tipují, kdo ji donesl podle toho, jak dotyčného znají, a vše popisují v angličtině.
Hraní rolí s žáky se osvědčilo další paní učitelce v hodinách slohu, ale je to přenositelné i do hodin cizího jazyka. Stačí si připravit čtyři modelové situace a můžete se pustit v reálu, ale na zkoušku do hledání kompromisů, osvojování asertivity nebo přijímání odpovědnosti. Záleží, jakou situaci ve třídě nastolíte. Na pracovní skupině zazněly následující: Karolína se chystá na střední školu, její rodiče mají pro ni vysněnou kariéru lékařky, ale radši by něco jiného, ale je poslušná; její bratr tam šel a trápí se; její učitelka jí gymnázium nedoporučuje. Vylosujte si role a zkuste se podívat na svět očima někoho jiného.
Moc děkujeme všem učitelům, kteří nabízejí vlastní know-how pro potřeby svých kolegů. Více najdete na stránkách www.mapchomutovsko.cz pod záložkou virtuální kabinety.